Herttua Siniparran linna & A Room of One’s Own (Oma huone)
Béla Bartók & Outi Tarkiainen
”Naisella on oltava rahaa ja oma huone, jos hän aikoo kirjoittaa fiktiota.” Näin kirjoitti Virginia Woolf klassikossaan Oma huone 1929. Woolfin tekstiin pohjautuva esseenomainen A Room of One’s Own on naisten ooppera, ooppera naisista.
Se pohtii naisen roolia yhteiskunnassa, sitä, miksi naiset ovat jääneet miesten varjoon. Kuten Judith Shakespeare, veljensä Williamin kuvitteellinen sisar, joka on aivan yhtä lahjakas ja ahkera, mutta vailla uranäkymiä vain sukupuolensa takia.
A Room of One’s Own on naisten ooppera, ooppera naisista.
Myyttinen tunnelma jatkuu illan toisessa kamarioopperassa. Herttua Siniparran linna on unenomainen psykologinen draama, johon unkarin kieli tuo vivahteikkaan soinnin.
Trilleri punotaan orkesterissa. Näyttämöllä on vain kaksi hahmoa, herttua ja rakastunut Judith, joka kielloista huolimatta avaa lukittuja oven toisensa perästä. Ovet ovat tie herttuan salaisuuksiin, tie hänen onnettomaan sieluunsa.
Kahden oopperan ilta on Theater Hagenin vierailuesitys.