Kategoriat Tiedotteet

Gabriele Viviani korvaa sairastuneen Ludovic Tézierin kesän 2025 Macbeth-tuotannossa

Savonlinnan Oopperajuhlien kesän 2025 Macbeth-tuotannon solistikokoonpanoon on tullut muutos. Baritoni Ludovic Tézier on joutunut valitettavasti peruuttamaan tulevien kuukausien esiintymisensä terveydellisistä syistä. Hänen tilallaan Macbethin roolissa esiintyy italialainen baritoni Gabriele Viviani. Samassa yhteydessä myös Dama di Lady Macbethin esittäjä vaihtuu. Cassandre Berthonin sijasta roolin esittää kesällä 2025 Annika Leino.

“Vierailuni Savonlinnan Tosca-tuotannossa vuonna 2022 teki minuun lähtemättömän vaikutuksen. Rakastuin sekä festivaaliin että tämän ainutlaatuisen paikan henkeäsalpaavaan luontoon. Nyt minun on kuitenkin lääkärini määräyksestä laitettava terveys ja toipuminen etusijalle. Päätös ei ollut helppo, ja olen syvästi pahoillani siitä, että joudun peruuttamaan esiintymiseni tänä vuonna terveydellisistä syistä. Savonlinnassa laulaminen on ollut todellinen ilo, ja lähetän lämpimät terveiseni kaikille mukana oleville. Toivotan ihanaa kesää ja toivon pääseväni pian takaisin Savonlinnaan!”, Ludovic Tézier kertoo.

“Olemme pahoillamme Ludovic Tézierin sairastumisesta ja toivotamme hänelle voimia sekä pikaista toipumista. Hänen vierailunsa vuoden 2022 Oopperajuhlilla oli unohtumaton tour de force, ja toivomme näkevämme hänet Savonlinnassa uudelleen tulevaisuudessa”, Oopperajuhlien taiteellinen johtaja Ville Matvejeff kertoo.

“Olemme kiitollisia siitä, että Tézierin sijasta Macbethin roolin saapuu esittämään Savonlinnan Nabuccon nimiroolissa kesällä 2024 loistanut Gabriele Viviani. Viviani on tämän hetken mielenkiintoisimpia italialaisia baritoneja, jonka palveluksiin luottavat Savonlinnan Oopperajuhlien ohella huipputalot Lontoon Covent Gardenista Wienin valtionoopperaan ja Madridin Teatro Realiin”, Matvejeff jatkaa.

Gabriele Viviani ja Annika Leino esiintyvät muutoksen myötä kaikissa Macbethin näytöksissä, ja kesän 2025 esitykset toteutuvat muutoksista huolimatta suunnitellusti. Ralf Långbackan alun perin Savonlinnaan ohjaaman legendaarisen Macbeth-tuotannon uudelleenohjauksesta vastaa tulevana kesänä ohjaaja Vilppu Kiljunen ja kapellimestarina toimii Lorenzo Passerini. Muissa päärooleissa esiintyvät muun muassa Saioa Hernández, Goran Jurić ja Johan Krogius.

Macbeth Olavinlinnassa 4. (ensi-ilta), 7., 9., 12., 15.7.2025.

Osta liput

Kuvapankki täällä.

Lipunmyynnin ja asiakaspalvelun yhteystiedot täällä.

Median haastattelupyynnöt:
Myy Honkanen, Myy-Promotion
viestintävastaava
Savonlinnan Oopperajuhlat
+358 40 574 3577
myy.honkanen@gmail.com