Kategoriat Tiedotteet

Savonlinnan Oopperajuhlien ohjelmisto kiinnosti tasaisesti ja uusi yleisö löysi tiensä Olavinlinnaan

Olavinlinnassa vietettiin 3.7.–1.8.2026 italialaisen intohimon värittämää oopperakesää: Mozartin Figaron häät, Puccinin Madama Butterfly ja Verdin Nabucco sekä kauden kruunannut Göteborgin oopperan vierailu, joka toi Olavinlinnaan Verdin La traviatan uuden tuotannon ensi-illan sekä Bellinin Norman konserttiesitykset Lisette Oropesan tähdittämänä. Katsomon keskimääräinen täyttöaste oli 85 % (2025: 80 %), ja kaikki kesän oopperat vetivät yleisöä tasaisesti. 

”Tavoitteet saavutettiin ja monelta osin ylitettiinkin. Erityisesti meitä ilahduttaa se, että kaikki oopperat vetivät tasaisesti yleisöä. Yksittäistä teosta on vaikea nostaa muiden yläpuolelle, sillä myynti oli kautta linjan hyvin tasaista. Sama viesti välittyy palautteesta: kiitosta on satanut jokaisesta teoksesta, ja kesäilta Olavinlinnassa vakuutti jälleen kerran”, oopperajohtaja Ville Matvejeff kertoo. 

Kokonaiskävijämäärä oli yli 55 000, ja kauden kokonaislipunmyynti saavutti tavoitteensa. Positiivinen lipunmyyntitulos on jatkoa jo alkukesästä nähdylle vahvalle myyntikehitykselle, ja se syntyi markkinatilanteessa, jossa moni suomalainen festivaali on tuskaillut viime tinkaan venyvien lippuostojen kanssa. 

”Oopperalippujen myynti muodostaa Oopperajuhlien toiminnan ja jatkuvuuden taloudellisen selkärangan. Positiivinen lipunmyynnin kehitys haastavassa markkinassa kertoo pitkäjänteisestä työstä, kiinnostavasta ohjelmistosta ja onnistuneista myynnin ja markkinoinnin toimenpiteistä”, Oopperajuhlien Head of Sales & Marketing Christian Riutta toteaa. 

Kokonaiskävijämäärässä näkyy katsomouudistus 

Kokonaiskävijämäärään vaikuttivat tänä kesänä katsomouudistus sekä konserttien ja muiden oheistapahtumien aiempaa pienempi määrä. Uudistetussa katsomossa oli kauden aikana yhteensä lähes 4 000 paikkaa vähemmän kuin aiempina vuosina vanhalla katsomomallilla.  

”Katsomouudistus on osoittautunut onnistuneeksi: asiakasviihtyvyys ja katsojakokemus ovat parantuneet selvästi”, Riutta sanoo. 

Uutta yleisöä ja upeita roolidebyyttejä 

Ensikertalaisia onnistuttiin tavoittamaan ilahduttavan paljon, sillä yleisöstä noin 30 % oli ensikertalaisia. Oopperajuhlilla on panostettu uudenlaiseen some- ja vaikuttajamarkkinointiin sekä nuorille suunnattuihin avauksiin, kuten alle 30-vuotiaille suunnattuun U29-jäsenohjelmaan, jossa jäsen voi ostaa 29 eurolla lipun saman illan esitykseen, mikäli esityksessä on tilaa. 

Kansainvälisiä vieraita oopperayleisöstä oli hieman yli 10 %, ja vieraita saapui yli 50 maasta. Suurimmat lähtömaat olivat Tanska, Ruotsi, Saksa, Iso-Britannia, Sveitsi ja Yhdysvallat.  

Uusi yleisö sai rinnalleen myös uusia tähtiä, sillä kesä tarjosi joukon upeita ja hehkutettuja roolidebyyttejä. Sopraano Silja Aalto astui ensimmäistä kertaa Cio-Cio-Sanin rooliin Madama Butterflyssa, ja kauden päättäneessä Normassa maailmantähti sopraano Lisette Oropesa lauloi nimiroolin ensimmäistä kertaa urallaan. Nuoren polven laulajista Timo Mustakallio -laulukilpailun voittajat mezzosopraano Elsa Angervo ja sopraano Iirisilona Segerstam tekivät hekin debyyttinsä – Angervo Figaron häiden Cherubinona ja Segerstam Nabuccon Annana. 

”Olavinlinna on aina ollut näyttämö, jolla uudet tähdet syttyvät, ja tämä kesä vahvisti perinteen. Oli hienoa nähdä, miten yleisö otti debytantit omikseen: katsomossa istui ennätysmäärä ensikertalaisia ja näyttämöllä loistivat niin maailmantähdet kuin nuoret suomalaislupauksetkin. Juuri tästä Oopperajuhlien tulevaisuus rakentuu”, Ville Matvejeff iloitsee. 

Kohti juhlavuotta 2027 

Ensi kesänä Savonlinnan Oopperajuhlat viettää juhlavuotta, kun festivaalin perustamisesta tulee kuluneeksi 115 vuotta. Juhlavuoden ohjelmisto tuo Olavinlinnaan uutta ja tuttua, suuria tunteita ja kesäillan keveyttä. Umberto Giordanon harvinainen helmi Andrea Chénier soi linnassa ensi kertaa. Tositapahtumiin perustuva teos vie Ranskan vallankumouksen verisimpiin hetkiin: vakoojia, ilmiantoja, poliittisia juonia ja rakkautta giljotiinin varjossa.  

Hurmaavan hauska Sevillan parturi palaa yleisön pyynnöstä. Taikahuilu kuljettaa lapset ja aikuiset jälleen satumaailmaan, johon se on johdattanut jo vuosikymmeniä. Viron kansallisooppera liittyy juhlaan Bizet’n Carmenilla. Juhlaan on aihetta, sillä juuri Estonia-teatteri käynnisti Oopperajuhlien kansainvälisten vierailijatalojen perinteen vuonna 1987. Lisäksi Timo Mustakallio -laulukilpailu esittelee tulevaisuuden äänet. Tutustu lisää.

Early Bird –liput ovat myynnissä 30.9.2026 asti etuhintaan –10 % hintaryhmissä 1–3 ja aitiossa. 

OSTA LIPUT 2027

 

Lisätietoja

Jannika Vahvaselkä
Content and Communications Lead
Puh. 0504304186
jannika.vahvaselka@operafestival.fi